SPRZECIW SPRZECIW
135
BLOG

Podwyżki opłat wieczystego nielegalne?

SPRZECIW SPRZECIW Polityka Obserwuj notkę 1

 jUTRO 16 LIPCA ROZPRAWA W WSA WS. UCHWAŁY KOMPETENCYJNEJ W CZĘŚCI DOT WIECZYSTEGO UŻYTKOWANIA - WSA W WARSZAWIE, UL. JASNA 2/4, SALA A, GODZ.9.00. Poniżej tekst z Wp.pl z kwietnia br. kiedy odwołana została pierwsza rozprawa w tej sprawie.

 

"Podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste są nielegalne"

WP.PL / Rzeczpospolita| aktualizacja 39 minut temu
 

Sądy rozstrzygną, czy podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste w Warszawie były bezprawne. Jeśli tak, stołeczne dzielnice będą musiały zwrócić pieniądze tysiącom warszawiaków.

Opłaty za użytkowanie wieczyste rosną sukcesywnie od kilku lat. Niektóre gminy zafundowały mieszkańcom podwyżki na niespotykaną dotąd skalę: nawet 1000 proc. i więcej. Płacić muszą osoby fizyczne: właściciele domów jednorodzinnych, kamienic i bloków, a także firmy za biurowce, hale magazynowe i fabryczne. 



Wojnę
 horrendalnym podwyżkom wypowiedziało Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste". jego członkowie złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, kwestionując legalność postanowień uchwały Rady m. st. Warszawy w sprawie przekazania dzielnicom do wykonania zadań i niektórych kompetencji tzw. uchwały kompetencyjnej. 



Zdaniem członków stowarzyszenia ustawa o gospodarce nieruchomościami (UGN) stwierdza, że za aktualizację rocznych opłat oraz za inne czynności związane z tymi opłatami odpowiada właściwy organ, którym - według ustawy - jest w odniesieniu do gminy jej organ wykonawczy, a organem wykonawczym dla stolicy jest jej prezydent. Dzielnice są natomiast nie organami, tylko jednostkami pomocniczymi. 

Jak twierdzą prawnicy, skarga ma duże szanse powodzenia. - Wielokrotnie zdarzało mi się przyznać rację użytkownikowi wieczystemu z tego powodu, że na piśmie z podwyżką widniał podpis zarządu dzielnicy - mówi Tomasz Podlejski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. Według niego wypowiedzenia może dokonać jedynie prezydent Warszawy lub osoba osobiście umocowana przez niego do dokonania takiej czynności. 

Wprawdzie od dwóch lat - jak pisze gazeta - prezydent miasta zaczęła osobiście przyznawać pełnomocnictwa, jednak wciąż w wielu decyzjach o podwyżkach są powołania na uchwałę kompetencyjną. 

Jeśli WSA uzna skargę, tysiące podwyżek może okazać się bezprawnych, a użytkownicy będą mogli składać do sądu pozwy o zwrot nadpłaconej kwoty. 

 

 

SPRZECIW
O mnie SPRZECIW

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka